Vinforum anbefaler
Frisk galisier

Publisert:
5. april 2024
Sist endret:
25. desember 2025
Vinforum anbefaler
Frisk galisier
Både de røde og hvite vinene fra Galicia i nordvest-Spania har de fått seg en fortjent oppsving i oppmerksomhet de senere årene. For de hvites del er det nok albariñodruen i Rias Baixas som lenge har vært mest kjent, men det har skjedd virkelig spennende ting i Valdeorras, Ribeira Sacra og Ribeiro også. Ukens vin er den hvite Lalume 2020 fra Dominio do Bibei.
De første vinmarkene i Galicia ble anlagt av romerne på 300-tallet. Men det var først da noen utspekulerte kirkeledere kom fram til at levningene etter apostelen Jakob, fiskeren som levde sitt liv ved Genesaretsjøen 5500 kilometer lenger øst, befant seg i Santiago de Compostela, at store områder ble beplantet. For da Camino de Santiago fra 1000-tallet ble en av de viktigste pilegrimsrutene i Europa, etablerte en rekke klostre seg langs leden, skrev Nils Are Økland i dette reisebrevet fra Galicia og Dominio do Bibei. Nok en gang er det altså romerne og klosterbrødrene som skal ha takken. Men med herjingene fra phylloxera, borgerkrig og Franco-diktaturets landsbrukspolitikk forfalt vinnæringen og mange av de særegne, gamle og terrasserte vinmarkene.
Bli abonnent!
Du må være innlogget for å fortsette å lese. Abonnenter har tilgang til masse gode artikler, vår vindatabase med over 42000 smaksnotater, og mottar 5 magasiner i postkassen årlig.
Våre abonnementer koster fra 89 kr i måneden eller 990 kr i året og kan betales med Vipps! Du kan også velge tilleggsabonnement for notater fra polets spesialslipp.
Siste artikler
Les våre nyeste artikler

Intervju
Riesling-rebellen
En av de fremste skikkelsene i det norske vinmiljøet har gått bort. Kjell Cordtsen var pressemannen ...

Vinforum anbefaler
Grillvinen fra Graves
Flaskene jeg har åpnet fra Domaine de Chevalier i Pessac-Leognan er blant de jeg har hatt et mest fo...

Vinforum anbefaler
Sommersherry
Lustaus tre klokkerene En Rama-viner får du akkurat nå, hvis du er kjapp!