Vinforum anbefaler
Ukens vin: Gyslers gutsriesling

Publisert:
24. mai 2019
Sist endret:
5. januar 2026
Vinforum anbefaler
Ukens vin: Gyslers gutsriesling
Salget av tørr tysk riesling har tatt av i Norge de siste 10-15 år, og sammenligner man pris og kvalitet med andre rieslingområder som Alsace og Niederösterreich er det helt klart at tyskerne som oftest kommer best ut. Ukens vin er Riesling Sandstein 2018 fra Alexander Gysler i Rheinhessen.
Familien Gyslers tilstedeværelse i Weinheim i den kjølige, sydvestlige del av Rheinhessen kan dateres tilbake til år 1450, mens vindyrkingen i familien kan spores tilbake til år 1750. Weingut Gysler drives i dag av Alexander Gysler og omfatter 12 ha med vinmarker i umiddelbar nærhet til selve vinhuset. Jordsmonnet utgjøres primært av rød sandstein, og de viktigste vinmarkene er Kapellenberg, Kirchenstück, Mandelberg og Hölle.
Mens faren til Alexander drev et konvensjonelt vinbruk med omfattende bruk av eksperimentelle krysninger, har Alexander siden han overtok tidlig på 2000-tallet satset mer på klassiske druer som riesling og sylvaner samt lagt om driften til biodynamisk dyrking. Weingut Gysler har siden 2008 vært sertifisert biodynamisk, og alle vinene er spontanfermentert. Ukens vin kommer fra Kapellenberg og Kirchenstück.
Riesling Sandstein Trocken 2018Alexander Gysler, Rheinhessen#6854801, kr 167,90(Natural Selections)
Frisk og tiltalende rheinhessen riesling med innslag av epler, blomster og et streif av sitrus og fersken på duft. Middels fyldig og syrlig vin med tiltalende fedme og et streif av sødme inn, god lengde og krisp, tørr og eplepreget finish. Sertifisert biodynamisk.
Mat: Skalldyr, fisk, kylling, tartar
Salget av tørr tysk riesling har tatt av i Norge de siste 10-15 år, og sammenligner man pris og kvalitet med andre rieslingområder som Alsace og Niederösterreich er det helt klart at tyskerne som oftest kommer best ut. Ukens vin er Riesling Sandstein 2018 fra Alexander Gysler i Rheinhessen.
Bli abonnent!
Du må være innlogget for å fortsette å lese. Abonnenter har tilgang til masse gode artikler, vår vindatabase med over 42000 smaksnotater, og mottar 5 magasiner i postkassen årlig.
Våre abonnementer koster fra 89 kr i måneden eller 990 kr i året og kan betales med Vipps! Du kan også velge tilleggsabonnement for notater fra polets spesialslipp.
Siste artikler
Les våre nyeste artikler

Aktuelt
Maislippet
Mengder av flotte viner slippes på polet 6. mai. Les vår guide til årets vårslipp!

Vinforum anbefaler
Unik malbec til nedsatt pris
Fabien Jouves har klart kunststykket å redefinere et vinområde og dets vinstil.

Aktuelt
Årets spesialslipp av tyske viner
Gjør deg klar for spesialslipp av syresterk, intens og variert tysk riesling fra 2024 – med mer!