Velkommen til vår nye nettside! Vi oppdaterer kontinuerlig med rettelser og ny funksjonalitet. Finner du feil eller har kommentarer? Kontakt: web@vinforum.no
Ukens vin: Moden chablis

Vinforum anbefaler

Ukens vin: Moden chablis

Arne Ronold MW

Arne Ronold MW

Redaktør, grunnlegger og vinskribent.

redaksjonen@vinforum.no

Publisert:

26. juni 2018

Sist endret:

5. januar 2026

Etter flere år med lave avlinger grunnet frost, har prisene på chablis steget markant, men det finnes fortsatt gode kjøp i denne kategorien. I mai i år lanserte en av de tradisjonelle negociantene i området en ti år gammel premier cru til en særdeles hyggelig pris. Ukens vin er Chablis Vaucoupin 2018 fra J. Moreau.

Huset J. Moreau ble etablert i 1814 da en lokal bøkker ved navn Jean-Joseph Moreau giftet seg med datteren til en lokal vindyrker og etterfølgende Moreau, mens J. Moreau i dag drives som en tradisjonell negociantvirksomhet som nå kontrollerer 200 ha med vinmarker.

Årgang 2008 i Chablis ga 10-50 % lavere avlinger enn normalt grunnet vårfrost, millerandage og haglbyger, men en solrik «Indian summer» ga godt modne druer av høy kvalitet. Ukens vin kommer fra en østvendt premier cru-mark, er gjæret og modnet på tank og har gjennomgått den malolaktiske gjæring.

Chablis Vaucoupin 2008J. Moreau, Burgund#5819801, kr 239,90(Silenus)

Frisk, ren og velutviklet premier cru med innslag av mineraler, smør og et streif av østers på duft. Pent fyldig, syrlig og flott i munnen, med god lengde og tørr og mineralpreget finish. Moden og god.

Mat: Fisk og skalldyr.

Etter flere år med lave avlinger grunnet frost, har prisene på chablis steget markant, men det finnes fortsatt gode kjøp i denne kategorien. I mai i år lanserte en av de tradisjonelle negociantene i området en ti år gammel premier cru til en særdeles hyggelig pris. Ukens vin er Chablis Vaucoupin 2018 fra J. Moreau.

Bli abonnent!

Du må være innlogget for å fortsette å lese. Abonnenter har tilgang til masse gode artikler, vår vindatabase med over 42000 smaksnotater, og mottar 5 magasiner i postkassen årlig.

Våre abonnementer koster fra 89 kr i måneden eller 990 kr i året og kan betales med Vipps! Du kan også velge tilleggsabonnement for notater fra polets spesialslipp.

Siste artikler

Les våre nyeste artikler