Velkommen til vår nye nettside! Vi oppdaterer kontinuerlig med rettelser og ny funksjonalitet. Finner du feil eller har kommentarer? Kontakt: web@vinforum.no
Et stadig farligere yrke

Illustrasjon: Helena Tusvik Rosenlund

Øklands logg

Et stadig farligere yrke

Nils Are Økland

Nils Are Økland

Vinskribent og forfatter


Publisert:

1. august 2025

Sist endret:

5. januar 2026

I romantiske filmer med innhøstingsscener vises ofte vakre vinmarkslandskap i høstfarger og plukkere som flørter og ser fram til en løssluppen avslutningsfest. Realiteten er at drueplukking mange steder er et beinhardt og underbetalt arbeid, som også kan være dødbringende.

Den globale oppvarmingen vil få konsekvenser på uoverskuelig mange felt, og vil over tid endre livsvilkårene for mennesker på jordkloden. I vinkretser har det meste av oppmerksomheten blitt rettet mot hvordan høyere temperaturer gjennom vekstsesongen vil forandre vinene fra de klassiske områdene slik vi kjenner dem. Men frykt og sorg over det som tar slutt har så langt ikke ført til apati, det er snarere slik at vinbønder har gått i gang med et omfattende og utprøvende arbeid for å forebygge de verste skadevirkningene.

Bli abonnent!

Du må være innlogget for å fortsette å lese. Abonnenter har tilgang til masse gode artikler, vår vindatabase med over 42000 smaksnotater, og mottar 5 magasiner i postkassen årlig.

Våre abonnementer koster fra 89 kr i måneden eller 990 kr i året og kan betales med Vipps! Du kan også velge tilleggsabonnement for notater fra polets spesialslipp.

Siste artikler

Les våre nyeste artikler