Velkommen til vår nye nettside! Vi oppdaterer kontinuerlig med rettelser og ny funksjonalitet. Finner du feil eller har kommentarer? Kontakt: web@vinforum.no
Schou på Fløyen

Foto: Schou

Restaurantanmeldelse

Schou på Fløyen

Arne Ronold MW

Arne Ronold MW

Redaktør, grunnlegger og vinskribent.

redaksjonen@vinforum.no

Publisert:

30. november 2025

Sist endret:

14. januar 2026

Restauranthuset på toppen av Fløibanen fyller 100 år i år, i den forbindelse er stedet totalrenovert. I tillegg til det folkelige Brasseriet har man også åpnet en mindre restaurant for «fine dining» ved navn Schou. Maten her er jevnt over god, vinlisten er omfattende, men vinprisene er relativt høye.

Fløibanen, Bergens største turistattraksjon, ble åpnet i 1918, mens Fløirestauranten på toppen av banen først ble åpnet i 1925. Restauranten har dermed 100 års jubileum i år, og i den forbindelse er hele restauranten gjennomrenovert, og man har i tillegg åpnet en liten avdeling for «fine dining» under navnet Restaurant Schou, oppkalt etter arkitekten Einar Oscar Schou som i sin tid tegnet den opprinnelige Fløirestauranten.

Bli abonnent!

Du må være innlogget for å fortsette å lese. Abonnenter har tilgang til masse gode artikler, vår vindatabase med over 42000 smaksnotater, og mottar 5 magasiner i postkassen årlig.

Våre abonnementer koster fra 89 kr i måneden eller 990 kr i året og kan betales med Vipps! Du kan også velge tilleggsabonnement for notater fra polets spesialslipp.

Siste artikler

Les våre nyeste artikler